Gözde Araştırma

 

GÜVENİLİR, HATASIZ, ETKİLEYİCİ, EKONOMİK, ZAMANINDA

  

 

  1999'dan beri;   Eğitim, Araştırma, Analiz, Raporlama ve Sunumda Doğru Adrestesiniz...

 
 

 

 
 

Kurumsal Öz      Hizmetler      Prensipler      Referanslar      Bilgilendirme      Halkla İlişkiler      Eğitimler    Ödeme     İletişim

 

 

 

Sıkça Sorulan Sorular

 

GENEL HUSUSLAR
 

Hangi faaliyetlerde bulunuyorsunuz ? Araştırma alanındaki her türlü faaliyeti üstleniyoruz. Bilimsel, yönetimsel ve ticari boyutlardaki araştırma faaliyetlerine ait projeleri yapıyoruz.

Gerek saha çalışmaları, gerek analiz, raporlama ve sunum çalışmaları ve gerekse sistem düzenlemelerine yönelik paradigma çalışmaları ile eğitim faaliyetlerini birlikte icra edebiliyoruz.

Kurumlara olduğu kadar bireysel müşterilere de hizmet veriyoruz. Büyük projeler yanında, küçük, minik projeler de üstleniyoruz.

 
Bilimsel projelerin hangi aşamalarına destek veriyorsunuz ?

 

 

Bilimsel projelerin tamamına destek veriyoruz. Konu tespiti, ölçek ve örneklem oluşturma, veri toplama, literatür tarama, model kurma, hipotez oluşturma, pilot uygulama, analizler, yorumlanma, raporlama, metin düzenleme, intihal tespiti, sunum görselleri ve eğitim gibi konuların tümüne hizmet veriyoruz.

Verdiğimiz hizmet; bilimsel çalışmayı yapan kişiye, teknik destek ve eğitim sunulmasından ibarettir. Bilimsel çalışmalar, birlikte ve uyumlu çalışmayı gerektirir. Bu hizmeti sunarken, birlikte düşünüyor, birlikçe çalışıyor ve birlikte başarıya ulaşıyoruz.

Bilimsel etik değerler, kurallar, standartlar, metotlar ve toleransların dışında kalan ve bunlara aykırı olan bir hizmeti asla sunmuyoruz.

 
Ne tür analizler yapabiliyorsunuz ? SPSS, Amos, Lisrel, E-Views, Stata, R Project, Matlab, Minitab, Modeler, Nvivo ve benzeri bilgisayar programlarını kullanarak, her türlü nitel ve nicel analizler yapabiliyoruz.

Analizler konusunda uzman ve deneyimli bir kadroya sahip olmamız, bizim en çarpıcı özelliğimiz olup, sektörde önde olmamızın başlıca nedenidir.

 
Projeleri üstlenirken göz önüne aldığınız bir kriter var mı? Öncelikle her yeni projede heyecanlanıyoruz. Her iş ile yaşamın başka bir kesitini inceliyoruz. Böylece biz de yeni şeyler öğreniyoruz ve bu bizi heyecanlandırıp, mutlu ediyor.

Aynı isteği karşı tarafta da görmek istiyoruz. İşini küçük ve basit gören, işine ilgisiz davranan müşterilerimizin çalışmalarında, her zaman bir sorun yaşanıyor, hiç olmadık yerlerden, müşterinin karşısına sürekli engeller çıkıyor. Bundan dolayı eğer karşı tarafta, işe karşı olumlu bir istek göremez isek, o zaman bu işten biz uzak duruyoruz.

Bu konuda başka bir kriterimiz yok. İşinize önem vermeniz ve ilgi göstermeniz bizim için yeterlidir.

 
İşe nasıl başlıyorsunuz ? Biz projeyi üstlenmeden önce, işin çapı ne olursa olsun bir ihtiyaç analizi yapıyoruz. Bu inceleme ile nelerin yapılacağı, ne kadar sürede yapılacağı, hangi metotların kullanacağı, harcanacak iş gücünün ne olacağı gibi konuları ortaya koyuyoruz. Beklenmeyen durumların olasılığını değerlendiriyoruz. Bu aşamadan sonra müşterimizle karşılıklı görüşmeler yapıyor ve sonuca ulaşmaya gayret ediyoruz.
 
Fiyatlandırmayı nasıl yapıyorsunuz ? İşin adını duyarak, size hemen bir fiyat veremiyoruz. Bize vereceğiniz bilgiler ve sizin  istekleriniz doğrultusunda, bir ihtiyaç analizi yaparak işi değerlendiriyor ve maliyetlerimizi ortaya koyuyoruz. Araştırma sektöründe, ne yazık ki emeğin maliyeti giderek artıyor, buna karşı, emeğin arz edilen fiyatı ise günden güne düşüyor. Açıkçası maliyetler artıyor, buna karşılık karlılık düşüyor. Bu durum ise müşterilerimize, seçenekler sunmamızı engelliyor.
 
İşi yapacak firmayı seçerken, hangi kriterleri dikkate almamız gerekir ? Bu konu genelde, bireysel müşteriler açısından çok hassas olan bir durumdur. Kurumsal müşteriler ise, işin kesinlikle yapılmasını isterler ve işi, yapacağına inandıkları firmaya yönlendirirler. Kurumlar için parasal konular, daha sonra gelen bir önemdedir.

Bireysel müşteriler ise piyasayı pek bilmiyorlar ve bütçeleri de çok kısıtlı oluyor. Danışman, literatür, analizci, konu ve bütçe arasında optimum bir nokta bulmak zorunda kalıyorlar. Tabi bu çok zor bir durum.

Bütçelerinden dolayı; bireysel kullanıcılar, gerçek firmaların hedefleri arasına olmuyorlar. Çünkü işin karı neredeyse hiç yok, derdi ve tasası ise çok fazla. Araştırma şirketleri, bilimsel araştırmalardan çok, sürekliliği olan yönetimsel ve ticari araştırma faaliyetleri ile meşgul oluyorlar. Genelde kadrolarında analizci istihdam etmiyorlar.

Bireysel müşteriler, genel olarak internetten araştırma yapıyorlar ve karşılarına çıkan bir web sitesine gidiyorlar. Sadece bir web sitesi ve bir telefondan ötesi olmayan, merdiven altı oluşumlarla karşılaşıyorlar. Araştırma faaliyetleri, tek kişiyle yapılacak bir iş olmamasına rağmen, piyasada bu şekilde faaliyet gösteren merdiven altı oluşumlar vardır ve buralarda kaliteli iş gücü kullanılmadığından dolayı; çalışmalar, acemice yapılmaktadır. Bireysel müşteriler genelde, her türlü parayı ödül olarak kabul eden, uzmanlığı ve deneyimi yeterli olmayan analizcilere yöneliyorlar. Eğer müşterinin danışmanı işten anlıyorsa, sorunlar ortaya çıkıyor ve bu sorunlara çok nadir olarak çözüm bulunabiliyor. Genelde analizci yetersiz kalıyor ve sessizce ortadan kayboluyor, asla iletişim kuramıyorsunuz. Acemice yapılan bu çalışmalar, size bir olumsuzluk yumağı halinde geri dönüyor. Bu durumda çalışmanız, çaresiz bir şekilde öylece elinizde kalıyor.

Firma seçerken; kayıtlı bir işletme mi, vergi dairesi ve vergi numarası var mı, yeri yurdu var mı, bir adresi var mı, telefona çıkan var mı, fatura veriyor mu, görüşme kabul ediyor mu, iş yerine çağırıyor mu, büyük projeler üstlenmiş mi, ödüllü çalışması var mı, çalışmanın gelişiminden haberdar ediyor mu, başka çalışanı var mı, analizler  hakkında bilgisi var mı, akademik bilgisi var mı, kartviziti var mı, yapacağı işe garanti veriyor mu, sektörde önde gelen bir firma mı, basında ilişkileri var ve tanıtılıyor mu, ne iş olsa yaparız diyor mu, iletişim kurduğunuz bireyler nazik ve kibar mı, işinizde  beklenmeyen durumlar ortaya çıkarsa destek vermeye devam edecek mi ve benzeri sorulara aldığınız cevaplar, sizin nereye gideceğiniz hakkında kendinize bir ön fikir verecektir.

Bu konuda tanıdığınız birinin, hele hele danışmanınızın tavsiyede bulunması ve sizi yönlendirmesi son derece önemlidir. Yapacağınız ödemeleri, iş karşılığı azar azar yapınız ve paranızı kaptırmamaya gayret ediniz. İşinizi asla şansa bırakmayınız. Şansın gelip de sizi bulmasını boş yere beklemeyiniz.

Bizi tercih eden bireysel müşterilerimizin büyük bir çoğunluğunu; işini önceden başka bir yere yaptırmış, sorunlar yaşamış, çalışması ortada kalmış ve sonrasında da bize gelmiş olan bireyler oluşturuyor. Ancak son zamanlarda, tavsiye ile gelenlerin sayısı da giderek artan bir durumdadır.

Eğer çalışmanız sıradan, basit ve herkesin kolayca yapacağı, önemsiz bir proje ise lütfen bizi hiç aramayınız.

Yok eğer çalışmanız çok önemli, üst seviyede ve oldukça fazla deneyim ile bilimsel metotlar ve akademisyenlik gerektiriyorsa; bu durumda biz, sizinle çalışmayı çok isteriz.

 
Kayıt dışı çalışanları nasıl anlayabilirim ? Firma seçiminde güven esastır. Çalışmanız bitine kadar destek almanızın önemi büyüktür.

Kayıt dışı çalışanlar genelde sadece bir kişiden ibarettir ve bütün insiyatif bu kişidedir. Yani yasal güvenceniz yoktur, arayıp bulacağınız, hakkınızı savunacağınız bir imkanınız yoktur. Araştırma faaliyetleri tek kişiyle yapılacak bir iş değildir. Bu merdiven altı oluşumlarda, kalitesiz iş gücü kullanılmakta ve yapılan işin kalitesi de son derece düşük olmaktadır. Genelde bir web sitesi ve bir mail adresi bazen de bir telefon numarası bulunmaktadır. Vergi numarası olmayan ya da doğrulamadan geçmeyen, adresi ve telefonu olmayan web sitelerinden uzak durmanızı öneririz.

Kayıtlı olan firmaların, vergi dairesi ve vergi numaraları vardır ve bunların doğruluğu internetten sorgulanabilir. Ayrıca telefon, fax ve adres bilgileri vardır.

Eğer Google map üzerinde yerleri belli ve firma isimleri, işaret balonunun hemen yanında çıkıyor ise adresleri onaylanmıştır.

Sahibinden.com sitesi, kurumsallığını doğruladığı firmalara sayfa açmaktadır. İgili sitenin sahibinden.com sitesinde kendi adına, kurumsallığını gösteren bir linki varsa, bu sayfada firmanın doğrulamadan geçmiş olan bilgileri belirtilmektedir.

Kişinin kartviziti, işyerinin vergi lehvası, firma kaşe ve faturasının olması, kayıtlı bir firma olduğuna işaret eden önemli birer faktördür.

Yaptığınız her iş karşılığında fatura verilmesi ve sizin de faturanızı istemeniz kanuni bir zorunluluktur. Fatura verilmesi, kayıt altında çalışıldığının en başta gelen göstergesidir. Kayıt dışı çalışanlar size fatura veremezler.

 

 

Google reklamları aracılığıyla bulduğum firma görüntüsü verilmiş web sitesinde belirtilen telefon numarasını arayarak müşteri oldum.

Data evraklarımı, bilgilerimi ve istedikleri ücreti verdim. Şu anda bu kişiye ulaşamıyorum. Herhangi bir ofisleri yok, maliyede kayıtları yok bulamıyorum. Telefonlarıma çıkmıyorlar, başka telefonlardan aradığımda, ben olduğumu anlayınca hemen kapatıyorlar. Mağdur oldum, ne yapmam gerekir?

 

Ne yazık ki Google reklam alırken, ticari kimlik olup-olunmadığına bakmıyor. Bu durumu bir fırsat olarak kullanan kişiler, gerçek bir firma görüntüsü vererek insanları kandırmaktadır. Gerçekten o kadar inandırıcı ifadeler ve resimler kullanmaktalar ki biz bile hayret içinde kalmaktayız. Bu siteler mantar gibi ortaya çıkıyor ve bir süre sonra da kayboluyorlar. Çalışacağınız kişiyi seçmek, bilgi gerektirir. İletişim kurduğunuz kişiden vergi dairesi numarasını isteyin ve bunu internetten doğrulayın. Kayıtlı firmalar zaten vergi numaralarını sitelerinde belirtiyorlar. Vergi numarası olmayan siteler, zaten kayıtlı değildir yani gerçekte böyle bir firma yoktur. Adresi olmayan siteler de aynı şekilde gerçekte yoktur. Uzak durunuz, başınız ağrımaz.

Kayıtsız çalışmak bir suçtur ve cezayı gerektirir. Tabi bir de sahtecilik ve dolandırıcılık yönü de var. Her durumda fatura alınız. Elinizdeki gönderi makbuzlarını delil olarak muhafaza ediniz.

Her durumda; Savcılığa, Emniyet Mali Şubeye giderek, elinizdeki delilleri göstererek,  ihbarda bulunup, şikayetçi olabilirsiniz. Gerek duymanız halinde, kimliğinizin gizli kalmasını belirtebilirsiniz.

İletişim kurduğunuz kişi, herhangi bir dükkan ya da büro adresi vermişse ve bu adresi  elinizdeki gönderi makbuzlarıyla belgelerseniz bu durumda; yeri belli olduğundan dolayı Maliye şikayet hattı olan 189 no.lu telefonu arayarak şikayette bulunabilirsiniz.

     
 

Gözde Araştırma,  size  Farklı  İtibarlı  ve  Temiz  bilimsel  çalışmalar  üretmenizi  sağlar...

 
 
 

Bizi Takip Edin